Skytteinfo.dk

Information om dansk- og international skydesport med fokus på pistol- og revolverskydning

Love og regler

Skydesportens organisering

Skydediscipliner

Videoer og billeder

Skydebaner

Gode råd til den nye skytte

Sikkerhed og våbenbetjening

Kurser

Praktiske skemaer og regneark

Test af ammunition

Arkiv (tidligere nyheder)


Links til organisationer

Links til klubber

Links til forhandlere

Private sider, magasiner, fora mv.


Vejrudsigten - DMI    

Tullverket (våben til og fra Sverige)


Ansvarsfraskrivelse

 

 

Links til forhandlere

 

Forhandlere af våben og udstyr

Vaabensmeden, www.vaabensmeden.dk

Hunters House, www.huntershouse.dk

Leo Nielsen, Ålborg, www.lntrade.dk

Kristian Eriksen (STI pistoler), http://www.stiguns.dk

Karlslunde Sport, www.karlslundesport.dk

Gunparts (fiberoptik og høreværn), www.gunparts.dk

S-P-T, http://www.s-p-t.dk/index.html

http://www.lesbaer.de (Fremstilling af custom våben)

Formgreb til pistoler, www.formgriffe.de

Nygord notes - gode råd til luftpistolskytter, www.nygord-precision.com

Moonclips til revolvere, http://www.moonclips.com

Genladning Aps - genladningsudstyr, riffelremme mv,  http://genladning.butik.jubii.dk/

Mil Sec (Sverige, Malmø), http://www.vapensmedjan.com/

Venatio (Sverige), http://www.venatio.se/

Shooters Connection, http://www.shootersconnection.com/

Triebel, www.triebel.de

Merkle, tuning af pistoler og revolvere, http://www.merkle-tuning.de/

Top Glock; http://www.topglock.com/index.html

IGB, Austria, http://www.impulsegunbarrels.com/

BB-enterprice (montager til Glock), http://www.bb-enterprise.biz/

Custom Glock Racing, http://www.custom-glock.com/index2.html

Lebaer, 1911/2011 pistoler (Tyskland), http://www.lesbaer.de/

Jürgen Flass (Tyskland), http://www.svi-flass.de/index.htm

Briller fra Wiley-x: http://www.wiley-x.dk/

Metal mål, http://www.metaltargets.com/Home.htm

 

Service, våbenmekanikere mv.

Vaabensmeden.dk, www.vaabensmeden.dk

Hunters House, www.huntershouse.dk

Mil Sec (Sverige, Malmø), http://www.vapensmedjan.com/

 

Producenter af våben, ammunition og udstyr

Colt, http://www.colt.com

SVI, http://www.sviguns.com/

STI, www.stiguns.com

SPS, www.sps-dc.com

Pardini, www.pardini.it

Smith&Wesson, www.smith-wesson.com

Glock, http://www.glock.com/

OKO rødpunktssigter, http://www.oktarget.cz/

Safariland, www.safariland.com

Lew Horton  - S&W Performance Center, www.lewhorton.com

Lapua, www.vihtavuori.fi

Hirtenberger ammunition, http://www.hirtenberger.at/

Noptel, www.noptel.fi

Sius Ascor, www.sius.com

XS Sights, http://www.xssights.com/

HiViz Sights, http://www.hivizsights.com/