Skytteinfo.dk

Information om dansk- og international skydesport med fokus på pistol- og revolverskydning

Love og regler

Skydesportens organisering

Skydediscipliner

Videoer og billeder

Skydebaner

Gode råd til den nye skytte

Sikkerhed og våbenbetjening

Kurser

Praktiske skemaer og regneark

Test af ammunition

Arkiv (tidligere nyheder)


Links til organisationer

Links til klubber

Links til forhandlere

Private sider, magasiner, fora mv.


Vejrudsigten - DMI    

Tullverket (våben til og fra Sverige)


Ansvarsfraskrivelse

 

 

Links til klubber

 

Danske skytteforeninger/klubber/laug

Her registreres kun foreninger, der har egen hjemmeside. Mangler din forening, så kontakt webmaster.

Landsdel

By

Navn, link

Jylland

Aalborg

Aalborg Skyttekreds, www.aalborg-skyttekreds.dk

Jylland

Århus

DSB/ASF, www.dsbasf.dk

Jylland

Galten

Galten skytteforening, http://www.galtenskytteforening.dk

Jylland

Havndal

Havndal Skytteforening, http://havndal-skytteforening.dk/

Jylland

Hjørring

Hjørring og Omegns skytteforening, http://www.rekyl.dk

Jylland

Lind

Lind skytteforening, http://www.lindsf.dk/

Jylland

Horsens

Horsens SkytteKreds, http://www.horsens-skyttekreds.dk/

Jylland

Pandrup

Pandrup Skytteforening, http://www.pandrupskytteforening.dk/

Jylland

Randers

Randers Skyttekreds, www.randersskyttekreds.dk

Fyn

Odense

Odense Pistolskytteforening, http://www.opsf.dk/

Sjælland

Ballerup

Ballerup Skytteforening, http://www.bs.hjem.wanadoo.dk/

Sjælland

Brøndby

Brøndby Skytte Forening, http://home8.inet.tele.dk/bsf/

Sjælland

Fakse

Fakse skytteforening, http://forening.bynet.dk/fakse/skytteforening/

Sjælland

Farum

Farum Skytteforening, http://w1.1564.telia.com/~u156401227/

Sjælland

Gilleleje

Blistrup Skytteforening   http://www.blistrup-skytteforening.dk/

Sjælland

Gladsaxe

Gladsaxe Skytteforening, http://www.gs.dk/

Sjælland

Glostrup

Glostrup Skytteforening, http://www.glostrupskytteforening.dk/

Sjælland

Hillerød

Hillerød Skytteforening, www.hillerodskytteforening.dk

Sjælland

Hørsholm

Hørsholm Pistolforening, www.horsholm-pistol.dk

Sjælland

Holbæk

Holbæk skytteforening, http://www.holbæk-skytteforening.dk

Sjælland

Hørsholm

Hørsholm Skytteforening, http://www.horsholm-skytteforening.dk/

Sjælland

Hvidovre

Hvidovre Skyttekreds, www.hvidovreskyttekreds.dk

Sjælland

Karlslunde

Karlslunde Skytteforening, www.karlslunde-skf.dk

Sjælland

Korsør

Korsør skytteforening, www.korsoerskytteforening.dk

Sjælland

København

Skyttelauget Krudtuglen, http://www.krudtuglen.org/

Sjælland

København

Bellahøj Skytteforening, www.pistolskydning.dk

Sjælland

København

Pilen af 1927, www.pilen-1927.dk

Sjælland

København

API, www.skytteforeningen-api.dk

Sjælland

København

Københavns Skytteforening, www.skyd.dk

Sjælland

Lyngby

Skyttelauget Kgs. Lyngby, http://www.skyttelaugetlyngby.dk/

Sjælland

Nykøbing Falster

Nykøbing falster Skytteforening, www.nykf-skyttef.dk

Sjælland

Nykøbing Sjælland

Nykøbing Sjælland Skytteforening http://www.9kreds.dk/

Sjælland

Værlæse

Værløse Skytteforening, www.vaerloeseskytteforening.dk

Sjælland

Skovshoved

Skovshoved Idrætforening - Skydning, skovser.dk/skydning

Sjælland

Ringsted

Ringsted Skytteforening, http://www.ringsted-net.dk/rsf/

Sjælland

Slagelse

Slagelse Skytteforening, http://dds-slagelse.dk

Sjælland

Sorø

Sorø Skytteforening, http://forening.bynet.dk/soroe/skytte/

Lolland

Maribo

Maribo Skytteforening, www.mariboskytteforening.dk